شیرپوینت

شیرپوینت چیست ؟

شیرپوینت Microsoft SharePoint یک نرم افزار نیست، بلکه یک پلتفرم است به منظور تولید نرم افزار جهت رفع نیاز سازمانها و شرکتهایی که تمایل ندارند که برای تمامی نیازهای خود یک نرم افزار جداگانه تهیه کنند. حتی پیشنهاد میشود شرکتهایی که از چندین نرم افزار به صورت جزیره ای استفاده مینمایند، میتوانند از پلتفرم شیرپوینت به عنوان لایه یکپارچه ساز استفاده کنند. این پلتفرم برای هر اندازه از سازمان قابل استفاده است و تفاوت اندازه شرکتها یا همان company scale صرفا در راه اندازی فنی متفاوت است. چه بسا شرکتهای بسیار بزرگی که از این پلتفرم قدرتمند به جهت رفع نیازهای خود استفاده نموده اند. ما سعی داریم تا در این سایت به بیان برخی از این قابلیتها و همچنین تجارب کسب شده در این زمینه بپردازیم. با ما همراه باشید.

البته که در صورتی که با شیرپوینت آشنا نیستیم، باید مطالعه و تجربه ای در این زمینه داشته باشیم تا به درک کامل از شیرپوینت چیست برسیم، اما به شما پیشنهاد میکنیم که با مطالعه مطالبی که در زیر لینک آنها داده شده است، درک بهتری از شیرپوینت پیدا خواهید کرد.

SharePoint (شیرپوینت) یک پایگاه تعاملی مبتنی بر وب است که در مایکروسافت آفیس گنجانده شده است. SharePoint در سال ۲۰۰۱ راه ­اندازی گردید و عمدتاً به عنوان یک سیستم مدیریت و ذخیره ­سازی اسناد فروخته شد، اما این محصول از انعطاف بالایی در تنظیمات و راه اندازی برخوردار بوده و کاربرد آن در بین سازمان­ها بسیار متفاوت است.

بر اساس اعلام مایکروسافت SharePoint  حدود۱۹۰ میلیون کاربر در بین ۲۰۰۰۰۰ سازمان در سراسر دنیا دارد.

نسخه ­های مختلف SharePoint دارای وظایف مختلفی هستند:

Server SharePoint

نسخه SharePoint Server (شیرپوینت سرور) به سازمان­هایی ارائه می­ گردد که به دنبال کنترل بیشتری بر روی رفتار یا طراحی SharePoint هستند. این محصول بر روی زیرساخت IT مشتری نصب میگردد. این نسخه بروز­رسانیِ مکرر کمتری دریافت می­ کند، اما امکانات بیشتری را در اختیار قرار می­دهد و به قابلیت­های سفارشی­ سازی دسترسی دارد. SharePoint Server (شیرپوینت سرور) دارای سه نسخه می­ باشد: استاندارد، سازمانی و پایه (رایگان) که نسخه پایه آن در سال ۲۰۱۶ متوقف گردید. این سرورها ممکن است به عنوان سرورهای مجازی/ Cloud معمولی و یا سرویس­های میزبان ارائه شوند.

SharePoint Standard

SharePoint Standard (مایکروسافت شیرپوینت استاندارد) در نسخه Microsoft SharePoint Foundation  (مایکروسافت شیرپوینت پایه) در چند زمینه اصلی محصول تولید می ­کند.

مجوز SharePoint Standard (مایکروسافت شیرپوینت استاندارد) شامل یک جزء CAL (مجوز دسترسی مشتری) و یک هزینه سرور است. مجوز SharePoint Standard را می­توان از طریق یک مدل Cloud نیز فراهم نمود.

 

SharePoint Enterprise (نسخه سازمانی شیرپوینت)

Microsoft SharePoint Enterprise (نسخه سازمانی مایکروسافت شیرپوینت)، براساس مایکروسافت شیرپوینت استاندارد طراحی گردیده و با ارائه یک کلید مجوز اضافی می­ توان ویژگی­ های آن را به سادگی از حالت قفل خارج نمود.

ویژگی های اضافی در SharePoint Enterprise عبارتند از:

شیرپوینت

مجوز SharePoint Enterprise شامل جزء CAL و هزینه سرور است که باید علاوه بر مجوز SharePoint Server به صورت مجزا خریداری شود. مجوز SharePoint Enterprise را می­توان از طریق یک مدل Cloud نیز فراهم نمود.

مایکروسافت شیرپوینت آنلاین معمولاً بخشی از اشتراک آفیس ۳۶۵ است، اما می­توان آن را به طور کامل خریداری نمود. در واقع SharePoint Online یک نسخه از شیرپوینت است، اما دقیقاً مشابه آن نیست.

این نسخه به مجموعه‌ای از قابلیت‌های همکاری تیمی، میزبانی فایل‌ها، مدیریت اسناد و مدیریت محتوا محدود است و به صورت دوره‌ای به روز می‌شود، اما معمولاً با SharePoint Enterprise (نسخه سازمانی شیرپوینت) سازگار است. قابلیتهای اضافی آن در حال حاضر عبارتند از:

امکاناتی که این برنامه به آن دسترسی ندارد، عبارتند از:

توجه: تغییرات SharePoint Online در Office Roadmap لیست شده است.

 

استفاده از SharePoint از سازمانی به سازمان دیگر متغیر است. این محصول شامل طیف گسترد­ه ای از قابلیت­ ها است، که اکثر آنها نیاز به تنظیم و مدیریت دارند.

بیشترین کاربردهای شیرپوینت در حوزه ­های زیر است:

SharePoint (شیرپوینت) امکان ذخیره ­سازی، بازیابی، جستجو، بایگانی کردن، دنبال کردن، مدیریت و گزارش‌گیری روی اسناد الکترونیکی و رکوردها را فراهم می­ آورد. بسیاری از توابع این محصول پیرامون قوانین، مدیریت اطلاعات و الزامات فرایند در سازمان طراحی گردیده است. شیرپوینت قابلیت جستجو و “گراف” را نیز فراهم می­ کند. SharePoint به منظور فراهم آوردن امکان ویرایش سریع مشارکتی و همگام سازی مدیریت شده صحت اطلاعات یا رمزگذاری­ ها، با مایکروسافت ویندوز و مایکروسافت آفیس یکپارچه شده است.

این قابلیت اغلب برای جایگزینی یک فایل سرور موجود در شرکت مورد استفاده قرار می­ گیرد و معمولاً با سیاست مدیریت محتوای سازمان همراه است.

یک اینترانت شیرپوینت (SharePoint intranet) یا پورتال داخلی (intranet portal) راهی برای دسترسی متمرکز به اطلاعات و برنامه­ های سازمان است. اینترانت شیرپوینت ابزاری است که به سازمان کمک می­ کند تا ارتباطات داخلی، اطلاعات و برنامه‌های خود را ساده‌تر مدیریت کنند. مایکروسافت مدعی است که SharePoint intranet دارای مزایای سازمانی از جمله افزایش مشارکت کارکنان، مدیریت فرایند متمرکز، کاهش هزینه ­های کارکنان جدید و ارائه ابزارهایی برای ضبط و به اشتراک گذاشتن دانش ضمنی (از جمله ابزارهایی مانند ویکی­ ها) می­باشد.

شیرپوینت امکانات مربوط به همکاری تیمی نظیر برنامه‌ریزی پروژه (که با  Outlookو مایکروسافت پراجکت [Microsoft Projct] یکپارچه شده است)، همکاری اجتماعی، میل­ باکس ­های مشترک و ذخیره‌سازی فایل‌های مرتبط با پروژه‌ها را در قالب مفهومی تحت عنوان  Team Siteدر خود دارد.

شیرپوینت، OneDrive for Business  را میزبانی می‌کند که امکان ذخیره و همگام‌سازی اطلاعات و اسناد شخصی افراد را به همراه اشتراک‌گذاری عمومی یا خصوصی آن اسناد را فراهم می­ آورد و به طور معمول با سایر سرویس ­دهنده­ های مایکروسافت آفیس مانند سرویس Microsoft Exchange، برای تولید “Cloud شخصی” ترکیب شده است.

این قابلیت اغلب با خدماتی مانند Box یا Dropbox مقایسه می­گردد.

از WebDAV می­ توان برای دسترسی به فایل­ها بدون استفاده از رابط وب بهره برد. با این حال، پیاده ­سازی مایکروسافت WebDAV با پروتکل WebDAV رسمی مطابقت ندارد و بنابراین با استاندارد WebDAV سازگار نیست. به عنوان مثال، برنامه های WebDAV بر خلاف مایکروسافت باید از ویژگی­ های تگینگ زبان XML پشتیبانی کند. فقط از ویندوز XP تا ویندوز ۸ پشتیبانی می­شود.

خدمات میزبانی فایل

قابلیت­ های سفارشی ­سازی SharePoint یک لایه اضافی از خدمات را فراهم می­ آورد که امکان نمونه­ سازی سریع از برنامه ­های وب (معمولاً خط شغلی) یکپارچه را مقدور می­سازد. SharePoint امکان یکپارچه­ سازی توسعه­ دهندگان با دایرکتوری ها و منابع داده شرکت را از طریق استانداردهایی مانند REST / OData / OAuth فراهم می­ کند. توسعه­ دهندگان برنامه سازمان از قابلیت­ های مدیریت امنیت و اطلاعات شیرپوینت در انواع مختلف سیستم عامل­ ها و سناریوها بهره می­برند. همچنین شیرپوینت دارای یک آپ استور (app store) می­ باشد که حاوی انواع مختلفی از برنامه­ های خارجی است که برای دسترسی به منابعی از قبیل داده­ های کاربر شرکت و داده­ های سند مدیریت می­شود.

شیرپوینت قابلیت ایجاد و ویرایش صفحات فرم آزاد در داخل مرورگر را دارد که از آن‌ها می‌توان برای ارائه اطلاعات به کاربر یا دسترسی به امکانات محیط شیرپوینت استفاده کرد.

وب پارت‌ها و اپ‌پارت‌ها (که تحت عنوان portlets هم شناخته می‌شوند) اجزایی هستند که می‌توان آن‌ها را به صفحات اضافه نمود. این اجزاء می‌توانند اطلاعاتی از شیرپوینت یا نرم‌افزارهای دیگر را نمایش دهند.

یک سایت SharePoint مجموعه­ای از صفحات، لیست­ها، کتابخانه­ ها، برنامه ­ها، تنظیمات، ویژگی­ها، انواع محتوا و سایت­های فرعی می­ باشد. نمونه ­هایی از قالب­های سایت در SharePoint عبارتند از: سایت­ های همکاری (تیمی)، سایت­های ویکی، سایت­ های خالی و سایت­های انتشار.

یک کتابخانه شیرپوینت، فایل‌ها و پوشه‌ها را ذخیره می‌کند و نمایش می‌دهد.
لیست شیرپوینتی، رکوردهای اطلاعاتی را ذخیره و نمایش می‌دهد.
هر آیتم در یک کتابخانه یا لیست یک آیتم محتوا محسوب می­ شود. نمونه­ هایی از آیتم های محتوا عبارتند از «سند» – که ممکن است دارای «Name»، «Contact» – با فیلدهای اطلاعات تماس یا «Sales Invoice» با فیلدهایی مانند «Total» و «Customer ID» باشد.

انواع محتوا، تعاریف (یا انواع) رکوردهای اطلاعاتی قابل ذخیره شدن در SharePoint هستند. این تعاریف چیزهایی مانند فیلدهای ابرداده یک سند، محتوا یا فاکتور فروش را توصیف می­ کنند. SharePoint این امکان را فراهم می ­آورد تا فرد بتواند تعاریف درونی خودش را در آن ایجاد کند. برخی از انواع محتواهای ساخته شده درونی عبارتند از: مخاطبین، ملاقات­ ها، اسناد و پوشه­ ها.
برخی از انواع محتوا مثل افراد یا قرار ملاقات، به لیست‌ها قابلیت استفاده از امکاناتی نظیر همگام‌سازی باMicrosoft Outlook یا مایکروسافت پراجکت (Microsoft Projct) را می‌دهد.
در شیرپوینت ۲۰۱۳، در برخی صفحات، لیست‌ها و کتابخانه‌ها به Apps تغییر نام یافتند اما در شیرپوینت ۲۰۱۶ نام آن‌ها مجدداً به لیست و کتابخانه برگشت داده شد.

SharePoint عمدتاً از طریق یک مرورگر وب تنظیم میشود. رابط کاربری مبتنی بر وب بیشترین قابلیت تنظیم محصول را فراهم می­کند.
بر حسب سطح دسترسی کاربر، ظاهر تحت وب SharePoint برای تنظیمات زیر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد:

شیرپوینت چیست

SharePoint Designer یک محصول تا حدی منسوخ شده است که قابلیت‌های پیشرفته برای ویرایش صفحات HTML  و ASPX  را به همراه قابلیت ویرایش گردش‌کارهایSharePoint  فراهم می­ آورد.

یک زیر مجموعه قابل ملاحظه از ویژگی­های ویرایش HTML در Designer 2013 حذف شده است و انتظار می رود که محصول در سال­ های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ از رده خارج شده باشد.

ویژگی­های Microsoft SharePoint’s Server با استفاده از PowerShell یا یک رابط کاربری وب به نام  “Central Administration” (مدیریت مرکزی) پیکربندی و تنظیم گردیده است. پیکربندی تنظیمات Farm سرور (به عنوان مثال جستجوی Crawl، Service application) را می­ توان از طریق این ابزارهای مرکزی انجام داد.

در حالی که Central Administration (مدیریت مرکزی) محدود به تنظیمات farm گسترده (تنظیمات DB) است، دسترسی به ابزاری مانند “SharePoint Health Analyzer” ، یک ابزار چکاپ تشخیص سلامت را فراهم می ­آورد.

علاوه بر ویژگی­های پیکربندی farm PowerShell، برخی از ابزارهای محدود برای مدیریت یا تنظیم سایت­ها یا مجموعه سایت­ها در پایگاه­ های داده محتوا در دسترس هستند.

یک زیر مجموعه محدود از این ویژگی­ها توسط ارائه دهندگان SharePoint’s SaaS، از جمله مایکروسافت، در دسترس هستند.

شیرپوینت

سفارشی سازی ممکن است به صورت­های زیر ظاهر شود:

سازگاری، استانداردها و یکپارچه­ سازی

 • شیرپوینت ( SharePoint ) با مجموعه آفیس Office یکپارچه است.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) به منظور یکپارچه سازی با آفیس Office از استاندارد OpenXML استفاده میکند. که Metadata های یک سند را هم با همین فرمت نگهداری میکند.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) به منظور برنامه نویسی اپلیکیشن ها از API استفاده میکند (APIs: client-side, server-side, JavaScript) و همچنین از REST و SOAP و OData استفاده میکند.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) میتواند حجم عظیمی از مستندات را ذخیره و نگهداری کند، همچنین میتواند با آرشیو کردن یا ایجاد Record Center و شماره گذاری اسناد و قوانین جستجوی اسناد در مدیریت اسناد استفاده شد.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) با CMIS یا همان “استانداردهای تعامل مدیریت محتوا” از طریق استفاده از CMIS Connector مایکروسافت سازگار است.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) به طور پیش فرض XHTML 1.0 معتبر را تولید می¬کند که با استانداردهای قابلیت دسترسی WCAG 2.0 سازگار است.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) با تکیه بر علائم SAML برای claims-based authentication، میتواند از تعیین اعتبار مبتنی بر claims-based استفاده کند. شیرپوینت یک مدل افزونه open authentication فراهم می کند.

 • شیرپوینت ( SharePoint ) دارای پشتیبانی XLIFF برای پشتیبانی از محتوا در SharePoint می باشد. همچنین پشتیبانی از AppFabric نیز به آن افزوده شده است.
سازگاری شیرپوینت

سایر محصولات مرتبط با شیرپوینت SharePoint

شیرپوینت چیست

ریشه­ های شیرپوینت

شیرپوینت از پروژه هایی با عنوان “Office Server” و “Tahoe” در طول دوره توسعه Office XP تکامل یافته است.

“Office Server” از Extensions FrontPage و Office Server و “Pages Team” تکامل یافته است. این هدف ساده، همکاری از پایین به بالا بود.

“Tahoe”، بر مبنای تکنولوژی به اشتراک گذاشته با Exchange  و “Dashboard Digital”، پورتال های بالا به پایین جستجو و مدیریت اسناد ساخته شده است. قابلیت جستجو و نمایه ­سازی SharePoint از مجموعه ویژگی­های Tahoe سرچشمه میگیرد. ویژگی­های جستجو و نمایه­ سازی ترکیبی از ویژگی­های شاخص Carwlling از خانواده Microsoft Site Server  و از زبان جستجو از سرور Microsoft Index است.

GAC  (Global Assembly Cache) برای جایگزینی گروه مشترکی که به طور ویژه توسط برنامه های اجرا شده بر روی سیستم طراحی گردیده، مورد استفاده قرار می­گیرد.

نسخه های پی در پی به ترتیب زمانی:

• SharePoint Portal Server 2001
• SharePoint Team Services 2002
• SharePoint Services 2.0 (free license) and SharePoint Portal Server 2003 (نسخه تجاری)
• SharePoint Services 3.0 (free license) and Office SharePoint Server 2007 (فرمت تجاری)
• SharePoint Foundation 2010 (free), SharePoint Server 2010 (فرمت تجاری برای مبنا), and SharePoint Enterprise 2010 (فرمت تجاری برای سرور)
• SharePoint Foundation 2013 (free), SharePoint Server 2013 (extension on top of Foundation), and SharePoint Enterprise 2013.
• SharePoint Online (Plan 1), and SharePoint Online (Plan 2)
• SharePoint Server 2016 and SharePoint Enterprise 2016.

تغییراتی که در قابلیت­های مربوط به کاربر نهایی در نسخه ۲۰۱۰ شیرپوینت اضافه گردیده عبارتند از:

 • استفاده از نسخه جدید رابط کاربری (Fluent Ribbon)، که به جای صفحات وب-پارت از ویکی-صفحات بهره می برد و امکان ارائه پشتیبانی از چند مرورگر را فراهم می­آورد.
 • پروفایل­های اجتماعی جدید و ویژگی­های شبکه اجتماعی اولیه
 • بازسازی مدیریت مرکزی
 • بازسازی ارائه دهندگان خدمات مشترک ” Shared Service Providers” – معرفی مدل SOA “خدمات کاربردی”.
 • راه حل­های sandbox  و رابط­های برنامه کاربردی (APIs) مدل شیءگرای برای مشتری (client-side) برای اپلیکیشن­های جاوا اسکریپت، سیلورلایت و .NET
 • خدمات ارتباطی کسب و کار، تأیید اعتبار مبتنی بر ادعاها و پشتیبانی از ویندوز PowerShell
 • پشتیبانی از کشیدن و رها کردن (drag & drop) در تمامی مرورگرها برای بارگذاری/ تغییر فایل (uploads/change) و دکمه ­های Follow/Share.
 • OneDrive for Business (در ابتدا SkyDrive Pro) جایگزین MySites و Workspaces شده است.
 • بروز رسانی ویژگی­های شبکه اجتماعی و ابزار جمع آوری وظیفه جدید.
 • ذخیره ­سازی پایگاه داده که سرویس مخزن توزیع شده (Distributed Cache Service) نامیده می­ شود.
 • سوییچ کردن ویژگی محتوا آگاه (Content-aware) که مدیریت (Management) نامیده می شود.
 • مرکز بازبینی و حسابرسی (سرویسی به نام eDiscovery)
 • بازسازی و بهبود قابلیت­های جستجو
 • حذف برخی از قابلیت های تجزیه و تحلیل
 • UI: JSLink، MDS و بسته ­های تِم. هیچ WYSIWYG (مخفف عبارت What you see is what you get به معنای آنچه می‌بینید همانی است که دریافت می‌کنید) در SP Designer وجود ندارد.

ارتقاء ترکیبی

 • نمایش سایت­های منفرد
 • جستجوی یکپارچه
 • جستجوی اطلاعات حساس در جستجوی ترکیبی (Hybrid Search)
 • رابط کاربر UI (O365) یکپارچه

عملکرد، مقیاس ­گذاری و بهبود استقرار

 • قابلیت­های مقیاس­ گذاری جستجو
 • افزایش مجموعه سایت­ها
 • آستانه نمایش دقیق – حذف ۵۰۰۰ محدودیت
 • پیوندهای بادوام و پشتیبانی از فایل­های بزرگ

بهبود استقرار

 • مین رول (MinRole)
 • به روزرسانی کردن زمان از کارافتادگی صفر (Zero Downtime Patching)