نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و اکتیو دایرکتوری ۲۰۱۹ – ADDS

همانطور که میدانید چند وقتی هست که مایکروسافت ویندوز سرور ۲۰۱۹ رو منتشر کرده و در حال حاضر هیچ باگ خاصی از این نسخه از ویندوز سرور ارائه نشده. پس میشه به صورت تدریجی سرورها و سریسها رو بر روی این نسخه منتقل کنیم. اینکه ADDS یا همان اکتیور دایرکتوری یا Active directory، چیست و چه میکند موضوع این مقاله نیست و در مقاله ای دیگه ای به صورت مبسوط بهش خواهیم پرداخت و در این مقاله صرفا به نحوه نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و همچنین نصب سرویس ADDS خواهیم پرداخت.

حداقل سخت افزار مورد نیاز جهت نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ :

حداقل رم ۵۱۲ مگابایت

و حداقل ۳۲ گیگ برای هارد

مطالعه بیشتر در سایت مایکروسافت

کفایت میکنه تا بتونیم نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ مایکروسافت را انجام دهیم.

دانلود ویندوز سرور ۲۰۱۹ از سایت بسیار خوب دیجی بوی

۱- ابتدا اگر به صورت vm یا به صورت فیزیکی شروع به نصب میکنید، باید سیستم را از طریق iso دانلود شده بوت کنید تا صفحه ی زیر را مشاهده نمایید:

بارگزاری فایلهای هنگام نصب ویندوز سرور 2019

بارگزاری فایلهای هنگام نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹

۲- پس از اتمام بارگزاری فایلها بر روی هارد صفحه ی انتخاب زبان نصب ویندوز برای شما نمایش داده میشود:

انتخاب زبان نصب ویندوز سرور 2019

انتخاب زبان نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹

۳- پس از انتخاب زبان، باید سریال ویندوز را وارد کنیم، که ما در این نصب از گزینه I don’t have a product key استفاده میکنیم:

۴- سپس باید edition مرتبط با کار خود را انتخاب کنیم. که در این نصب ما از گزینه datacenter استفاده میکنیم.

مطالعه مطالب بیشتر در رابطه با edition های مختلف ویندوز سرور ۲۰۱۹

انتخاب edition در نصب ویندوز سرور 2019

انتخاب edition در نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹

۵- معاهده ی مایکروسافت بابت نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ را مطالعه و سپس اکسپت میکنیم و به صفحه ی بعد میرویم.

۶- فقط در صورت مواقع خاص هست که میتوانیم ویندوز سرور را آپگرید نماییم. در غیر این صورت باید از گزینه ی custom استفاده کنیم.

۷- پس از انتخاب درایو مورد نظر و زدن کلید next نصب آغاز میشود که باید تا پایان آن منتظر بمانید.

۸- پس از نصب کامل سیستم ریستارت میشود:

۹- پس از ریستارت نیاز است تا پسوردی برای اکانت administrator (تنها نام کاربری موجود در سیستم که قابلیت لاگین با آن را در ابتدای نصب داریم.). این پسورد باید حتما complexity  باشد. یعنی حتما از حروف بزرگ و کوچک به همراه اعداد استفاده شود.


۱۰ – پس از نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و لاگین کردن به آن با صفحه ی جدید مواجه میشویم به شکل زیر که پیشنهاد مایکروسافت برای استفاده از Windows admin center است که میتوانید آن را ببندید و به کار ادامه دهید.

windows admin center چیست؟

 windows admin center چیست و چه کاربردی دارد؟

windows admin center چیست و چه کاربردی دارد؟

۱۱- نکته ی بسیار مهم و کلیدی آن است که حتما پیش از شروع به نصب اکتیو دایرکتوری computer name را تعویض کنید. و به هیچ عنوان پس از نصب اکتیور دایرکتوری ۲۰۱۹ ( active directory 2019) یا همان ADDS این کار را انجام ندهید:

۱۲- از server manager گزینه add role را انتخاب میکنیم و سپس گزینه ی active directory domain service  یا همان ADDS را تیک میزنیم.

۱۳- از گوشه ی صفحه در قسمت اکشن سنتر action center روی علامت تعجب کلیک میکنیم و از منوی باز شده گزینه promote را کلیک میکنیم:

پروموت کردن اکتیو دایرکتوری 2019

پروموت کردن اکتیو دایرکتوری ۲۰۱۹

۱۵- پیش از شروع به انجام عملیات promote کردن، ابتدا dns ویندوز سرور ۲۰۱۹ را به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ تغییر میدهیم:

۱۶- گزینه add new forest را انتخاب میکنیم و نام دامنه مورد نظر را وارد میکنیم:

انتخاب نام دامنه در اکتیو دایرکتوری 2019

انتخاب نام دامنه در اکتیو دایرکتوری ۲۰۱۹

۱۷ – این صفحه توضیحات بسیار زیادی دارد که سعی میکنیم تا در مقاله ای جدا به صورت کامل به آن بپردازیم، اما نکته ی قابل توجه فعلی در این صفحه این است که تا این لحظه ی نوشتن این مقاله مایکروسافت هنوز forest functional level و domain functional level  برای ۲۰۱۹ ارائه نکرده است و همچنان بر روی ۲۰۱۶ است.

لزوم به بودن تیک مرتبط با نصب DNS میباشد.

DSRM چیست و چه کارایی دارد؟

ویندوز سروری که بر روی آن سرویس اکتیو دایرکتوری نصب شده باشد، دیگر اکانت لوکال یا همان LSD بر روی آن کار نمیکند لذا زمانی که میخواهیم پیش از ران شدن سرویس ADDS از ویندوز سرور استفاده کنیم نیاز است با پسوردی وارد ویندوز شویم که در جاهایی مانند safe mode مورد استفاده قرار میگرد. این پسورد در حقیقت همان پسورد administrator لوکال ویندوز میباشد. سعی کنید حتما آن را جایی ذخیره کنید تا در زمان بروز بحران مشکلی برای ریکاور یا ورود به safe mode نداشته باشید.

انتخاب level در نصب اکتیو دایرکتوری 2019

انتخاب level در نصب اکتیو دایرکتوری ۲۰۱۹

۱۸- اگر به صورت child domain  نصب را شروع کنید این صفحه برای شما حاوی تنظیماتی خواهد بود.

۱۹- در صفحه ی بعد نام netbios را مشخص میکنیم. این پرتکل برای یافتن اکتیو دایرکتوری از طریق broad cast میباشد. که خیلی امن نیست و پس از نصب بهتره اون رو غیر فعال کنیم.

نت بایوس در نصب اکتیو دایرکتوری

نت بایوس در نصب اکتیو دایرکتوری

۲۰- همانطور که میدانیم تمامی اطلاعات مرتبط به اکتیور دایرکتوری در فایلی به نام ntds قرار دارد. که در این صفحه مسیر این فایل را مشخص میکنیم.

انتخاب مسیر ntds در نصب اکتیو دایرکتوری

انتخاب مسیر ntds در نصب اکتیو دایرکتوری

۲۱- این هشدارهای خیلی مهم نیستن و میشه فعلا ازشون صرف نظر کرد.

۲۲- پس از زدن دکمه install بعد از یک پیغام مبنی بر ریستارت شدن بعد از ۱ دقیقه، ویندوز ریستارت میشود و پس از بالا اومدن ویندوز، اکتیو دایرکتوری آماده سرویس دادن هست.


Notice: Undefined variable: tag_list in /home/pajuir/domains/sharepointhome.ir/public_html/wp-content/themes/Theme - Yekan Font/content-single.php on line 57

Notice: Undefined variable: meta_text in /home/pajuir/domains/sharepointhome.ir/public_html/wp-content/themes/Theme - Yekan Font/content-single.php on line 71

Notice: Undefined variable: category_list in /home/pajuir/domains/sharepointhome.ir/public_html/wp-content/themes/Theme - Yekan Font/content-single.php on line 73

Notice: Undefined variable: tag_list in /home/pajuir/domains/sharepointhome.ir/public_html/wp-content/themes/Theme - Yekan Font/content-single.php on line 75

7 دیدگاه در “نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و اکتیو دایرکتوری ۲۰۱۹ – ADDS

 • سلام. ببخشید برای نصب شیرپونت سرور ۲۰۱۹ روی سرور ۲۰۱۶ هم باید اکتیورپدایرکتوری نصب بشه ؟

 • سلام.روز بخیر.ویندوز ۲۰۱۹ سرور استاندارد نصب کردم . صفحه اول سیاهه و هیچ آیکونی رو نشون نمیده فقط موس تو ثفحه هستش باید چیکار کنم .دسکتاپ وبندوز رو ببینم

  • احتمالا شما از نخسه core استفاده کردید و gui رو نصب نکردید. لطفا از دستور زیر جهت نصب gui استفاده نمایید.
   Install-WindowsFeature -Name Server-Gui-Shell, Server-Gui-Mgmt-Infra

 • سلام مهندس جان . اولا بابت توضیحات عالیتون ممنونم خیلی کامل بود .
  من یه مشکلی دارم . همه چیز درست نصب میشه ولی وقتی دی ان اس هامو رو لوکال ۱۲۷۰۰۱ تنظیم میکنم و نصبش میکنم یوزر نیم ادمین هم محدود میشه و تقریبا به هیچ کدوم از تنظیمات شبکه دسترسی ندارم دیگه . چطوری باید بدون محدودیت وارد بشم . وقتی ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ رو ست نمیکنم و نصب میکنم اوکیه ولی پیغام خطا زیاد میگیرم . کلا وقتی دامینمو نصب میکنم سیستم خودش اوتوماتیک وصل میشه به دامین . حالا اگر خودتون وقت دارید من هزینشم تقدیم میکنم این adds مارو کانفیگ کنید . خیلی درگیرم کرده و خسته شدم انقدر روش کار کردم .

 • سلاممن در نصب ویندوز سرور تمام مراحل را انجام میدم ولی اخر صفحه سیاه و نشانه گر موس معلومه چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.